Vnútorný poriadok
Vnútorný poriadok školy
V Dolnej Krupej, 28.8.2014 Mgr. Mária Valjentová
riaditeľka
Príloha
Príloha č. 1 - Rozdelenie úloh a funkcií učiteľom a pracovníkom ZŠ
Príloha č. 2 - Vedenie záujmových krúžkov v školskom roku 2012/2013
Úlohou vnútorného poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školských a pracovných úrazov. Dodržiavanie vnútorného poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinný tento pracovný poriadok dodržiavať.
Riaditeľstvo školy dňom 3. septembra 2012 vydáva tento vnútorný poriadok školy:
I. Organizácia vyučovania
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľkou školy. Rozvrh hodín je v každej triede.
Začiatok vyučovania je o 740 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 5 a 10 minútové, veľká prestávka trvá 15 minút.
Časové rozdelenie dňa: 715 – 730 príchod do školy
740 - 825 1. vyučovacia hodina
830 - 915 2. vyučovacia hodina
930 - 1015 3. vyučovacia hodina
1020 - 1105 4. vyučovacia hodina
1115 - 1200 5. vyučovacia hodina
1210 - 1255 6. vyučovacia hodina
1320 - 1405 7. vyučovacia hodina
1415 - 1500 8. vyučovacia hodina
Časové úpravy sú odsúhlasené zriaďovateľom – príčinou je dochádzka žiakov z Hornej Krupej.
Školský klub detí a školská jedáleň vychádzajú z režimu školy a pre svoju špecifickú činnosť a prevádzku majú vypracovaný vlastný poriadok.
II. Práva žiakov
Ak žijete v nepriateľstve – naučíte sa útočiť, ak žijete v posmechu – naučíte sa nenávidieť, ak žijete v tolerancii – naučíte sa spravodlivosti, ak žijete v priateľstve – naučíte sa hľadať na svete lásku.
- Každé dieťa bez výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie.
- Každý žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
- Žiak má právo byť oboznámení s kritériami, podľa ktorých je hodnotený a poznať v primeranej lehote výsledok hodnotenia.
- Žiaci so špecifickými vývinovými chybami učenia, ktorí nie sú zaradení do špeciálnych tried, sú hodnotení podľa odporúčaní CPPP a ŠpPP.
- Žiak 5. až 9. ročníka, ktorý je na konci II. polroka klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov, má právo vykonať opravné skúšky.
- Rodič žiaka, ktorý má pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci I. a II. polroka má právo požiadať do 3 dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, o komisionálne preskúšanie.
- Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní, na triednických hodinách.
- Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
- Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
- Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy v rámci triedy.
- Žiak má právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.
- Žiak má právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských, športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
- Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie.
- Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.
- Žiak má právo na ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní.
- Žiak má právo na dodržiavanie základných psychohygienických noriem (počet a dĺžka prestávok, dĺžka vyučovania v jednom celku).
- Žiak má právo na kvalitnú výučbu v každom povinnom a aj voliteľnom predmete, na komunikáciu s učiteľom v duchu zásad humanity a tolerancie, slušne vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme, na zdôvodnenie klasifikácie, v odôvodnených prípadoch požiadať o komisionálne skúšanie prostredníctvom zákonného zástupcu.
- Žiak má právo vybrať si voliteľné predmety z ponúkaného súboru podľa možnosti školy a počtu prihlásených žiakov, podľa vlastného záujmu zapojiť sa do činnosti niektorého záujmového krúžku.
III. Povinnosti žiakov
Viem, že svojim správaním, konaním a vzhľadom reprezentujem seba, svoju školu a rodičov.
- Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje činnosti, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania.
- Žiak je povinný osvojiť si vedomosti, zručnosti a získať návyky poskytované základnou školou, osvojiť si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických pracovníkov a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robil časť sebe i škole, chrániť vlastné zdravie i zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok, pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí, šetriť školské zariadenia, chrániť ich pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnými pomôckami, dodržiavať vyučovací čas, rozvrh prestávok a plniť ďalšie pokyny obsiahnuté vo VPŠ.
- Žiak je povinný nosiť na každú vyučovaciu hodinu žiacku knižku a dať si zapísať každú známku, pochvalu, poznámku.
- Žiak je povinný svedomito sa pripravovať na vyučovanie a na každú vyučovaciu hodinu si nosiť všetky potrebné pomôcky.
- Žiak je povinný udržiavať v škole poriadok, najmä v súvislosti s konzumáciou potravín a nápojov, v odborných učebniach dodržiavať pokyny správania sa vypracované riaditeľkou školy.
- Žiak má možnosť prihlásiť sa do školského klubu detí a záujmové útvary, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD a účasť v záujmových útvaroch povinná.
- Žiak prichádza do školy oblečený a upravený vhodne, čisto a bez výstredností vo farbení vlasov, oblečení a pearcingu. V prípade porušenia bude žiakovi daný termín na odstránenie týchto výstredností. Ak nebude rešpektovať daný termín, bude mu navrhnuté niektoré z výchovných opatrení alebo znížená známka zo správania.
- Žiak do školy nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať. Klenoty, väčšie sumy peňazí a ďalšie cenné veci nosí na vlastnú zodpovednosť.
- Žiak má prísne zakázané nosiť do školy veci, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie, ako sú zbrane, cigarety, alkohol, omamné látky, drogy, ... používať mobilné telefóny počas vyučovania.
- Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby.
- Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu, prípadne pri lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, mimoriadne nepriaznivom počasí a prerušení premávky hromadnej dopravy, alebo pri jeho účasti na súťaži.
- Žiak sa pri odchode z budovy školy počas vyučovania preukáže priepustkou podpísanou zákonným zástupcom triednemu učiteľovi alebo vyučujúcemu, ktorý má so žiakom vyučovaciu hodinu.
- Uvoľnenie z vyučovania pre vopred známu vyžiada rodič žiaka písomnou formou, z jednej vyučovacej hodiny – od príslušného vyučujúceho na jeden deň – od triedneho učiteľa, na viac dní – od riaditeľky školy. Neprítomnosť v škole pre chorobu preukazuje žiak potvrdením od lekára v žiackej knižke.
- Príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka v škole jeho rodičia oznámia triednemu učiteľovi bez zbytočného odkladu.
- Každú neprítomnosť na vyučovaní rodičia ospravedlňujú písomne.
Za vzornú dochádzku do školy môže triedny učiteľ udeliť žiakovi pochvalu od triedneho učiteľa, riaditeľke školy podať návrh na pochvalu od riaditeľky školy, alebo navrhnúť žiaka na iné ocenenie školy a Rodičovskej rady.
Za tri bezdôvodné neskoré príchody na vyučovanie má žiak jednu neospravedlnenú hodinu.
Za neospravedlnené hodiny triedny učiteľ môže žiakovi navrhnúť výchovné opatrenie, zníženú známku zo správania, alebo škola môže oznámiť rodičov žiaka pre zanedbanie povinnej školskej dochádzky.
Za 1 – 2 neospravedlnené hodiny prerokováva triedny učiteľ s riaditeľkou školy návrh na pokarhanie od triedneho učiteľa.
Za 3 – 5 neospravedlnených hodín podáva triedny učiteľ riaditeľke školy návrh na pokarhanie od riaditeľky školy.
Za 6 – 12 neospravedlnených hodín navrhuje triedny učiteľ stupeň 2 (uspokojivé) zo správania.
Návrh na stupeň 3 (menej uspokojivé) predkladá za 13 – 30 neospravedlnených hodín.
Nad 30 neospravedlnených hodín navrhuje žiakovi stupeň 4 (neuspokojivé) zo správania.
Žiakovi nie je dovolené
- robiť svojvoľné úpravy záznamov od učiteľov v žiackej knižke a vytrhávať z nej strany,
- fajčiť v priestoroch školy a jej okolí a pri všetkých činnostiach organizovaných školou,
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje, drogy a iné zdraviu škodlivé látky, používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou,
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie (napr. pyrotechnické hračky, výbušniny, zbrane) a veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní,
- manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy (napr. hasiace prístroje, kamery),
- znečisťovať steny, ničiť zariadenie učební, šatní, WC a ostatných priestorov školy,
- používať vulgárne výrazy, počas vyučovacieho procesu používať mobilný telefón (ak žiak na vlastné riziko mobilný telefón má, musí byť počas vyučovacích hodín vypnutý),
- konzumovať potraviny a nápoje počas vyučovacieho procesu,
- nosiť do školy drahé a cenné predmety a neprimerane vysoké obnosy peňazí, v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka, ktorý si takéto drahé veci do školy priniesol.
IV. Správanie sa žiakov
Na svete nenájdeme dvoch rovnakých ľudí, dve rovnaké osobnosti, ktoré majú rovnaké konanie, správanie, myslenie.
Správanie sa žiakov v budove školy
- Žiak prichádza do školy vchodom cez šatňu v čase od 720 hod., prezuje sa do hygienicky vhodných prezuviek (tmavá podrážka nie je vhodná), uloží si veci a najneskôr do 735 hod. zaujme svoje miesto v triede.
- Žiaci, ktorí prídu do školy skôr ako je stanovená doba, sa nesmú zdržiavať v budove školy. Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú na mieste a v čase určenom vyučujúcim a schváleným riaditeľkou školy.
- Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede a u triedneho učiteľa.
- Žiak do školy nosí predmety určené na vyučovanie. Škola nenesie hmotnú zodpovednosť za straty a odcudzenie týchto predmetov. Pri odcudzení osobných vecí má povinnosť stratu neodkladne nahlásiť triednemu učiteľovi, prípadne dozor konajúcemu učiteľovi alebo vyučujúcemu.
Správanie sa žiakov počas vyučovania
Žiak
- Prichádza na všetky školské podujatia včas, riadne pripravený. Má právo pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére, v neohrozujúcom prostredí.
- Je povinný nosiť predpísané pomôcky na vyučovanie podľa nariadenia vyučujúcich.
- Pred začiatkom každej vyučovacej hodiny je povinný pripraviť si všetky pomôcky na vyučovanie na lavicu (mobilný telefón nie je učebná pomôcka, počas vyučovania sa nesmie používať). Ostatné pomôcky sú uložené v taške. Na každú vyučovaciu hodinu si nosí žiacku knižku.
- V prípade ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.
- Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí na mieste určenom vyučujúcim a po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z triedy po ukončení hodiny ho pozdraví povstaním.
- Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
- Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
- Triedu, učebňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len so súhlasom učiteľa.
- Pri vstupe dospelej osoby do triedy zdraví povstaním.
- Na hodiny TV sa žiak prezlieka do čistého cvičného úboru podľa pokynov učiteľa TV.
- Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od rodičov v žiackej knižke. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu TV predložiť potvrdenie od lekára.
- Žiak je povinný šetriť učebnice, školské učebnice, školské potreby, udržiavať v čistote svoje miesto a všetky spoločné priestory triedy a školy.
- V špeciálnych učebniach sa žiaci riadia prevádzkovým poriadkom učebne, na hodinách telesnej výchovy pokynmi vyučujúcich.
- Má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému. Žiak má právo riešiť problém i cez výchovného poradcu.
- Je povinný sedieť na mieste, ktoré mu určuje vyučujúci. Pracuje podľa programu učiteľa. Pri odpovedi sa hlási, odpovedá na výzvu učiteľa, nevykrikuje a nenašepkáva.
- Je povinný na požiadanie predložiť žiacku knižku, prípadne zošit.
- Ak vyrušuje, nepracuje podľa dohodnutých pravidiel, porušuje VPŠ, bude následne postihovaný niektorým z výchovných opatrení.
- Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, má právo ospravedlniť sa pred začiatkom hodiny.
- Je povinný z dôvodu neprítomnosti na hodine využiť pomoc spolužiakov, prípadne konzultovať s vyučujúcim a prebratú látku dobrať. Je povinnosťou žiaka priebežne sa informovať o preberanej látke počas neprítomnosti v škole. Ospravedlnenie platí len prvý deň po absencii, resp. učiteľ určí dokedy sa má žiak učivo doučiť.
- Každý žiak má chrániť pred poškodením školské zariadenie. Spôsobené škody je povinný uhradiť rodič, resp. zákonný zástupca nezodpovedného žiaka, podľa rozsahu zavinenia. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy.
- Manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi a audiovizuálnymi prístrojmi môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
- Za vulgárne vyjadrovanie žiaka smerom k vyučujúcim, zamestnancom alebo iným dospelým osobám bude žiakovi znížená známka zo správania.
- Žiaci nesmú manipulovať s triednou dokumentáciou – triedna kniha, klasifikačný záznam.
- Na požiadanie má právo za prítomnosti učiteľa nahliadnuť do triednej dokumentácie.
- Učiteľ má povinnosť zapísať všetky známky do klasifikačného záznamu a do internetovej žiackej knižky.
- Žiak je povinný dať podpísať rodičovi známky v žiackej knižke minimálne raz do týždňa.
Správanie sa žiakov cez prestávky
- Žiakovi z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené otvárať okná, vykláňať sa z nich a vyhadzovať predmety.
- Žiak cez malé prestávky opúšťa triedu v nutných prípadoch. Počas prestávok nesmie opustiť areál školy.
- V triedach nenavštevuje spolužiakov. V ojedinelých prípadoch požiada dozor konajúceho učiteľa o vstup do inej triedy.
- Malá prestávka je určená na psychohygienu a prípravu na nasledujúcu hodinu. Počas malých prestávok žiak neodôvodnene neopúšťa triedu. Prestávky sú určené najmä na prípravu pomôcok a ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny. Žiak sa správa pokojne, umožní spolužiakom nerušene sa pripraviť. Nevyrušuje hlučným správaním, nebije sa, nebehá po triede ani chodbe.
- Druhá prestávka je desiatová, ďalšiu veľkú prestávku môžu byť žiaci mimo triedy v určených priestoroch. Vyhradené priestory je zakázané svojvoľne opúšťať. Veľkú prestávku žiak využíva na oddych, riadi sa pokynmi dozor konajúcich učiteľov a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov. Z veľkej prestávky sa žiaci vracajú do tried pred začiatkom 4. vyučovacej hodiny podľa pokynov dozor konajúcich učiteľov. V triede zostávajú týždenníci.
- Nezdržiava sa zbytočne na toaletách, nehádže smeti a odpadky do záchodových mís, pisoárov a umývadiel. Zatvára po použití vodovodný kohútik a zhasína za sebou svetlo.
- Zodpovedá za majetok, ktorý mu bol zverený a stará sa o jeho nepoškodenie (školská lavica, učebnica, atď.). Svoje miesto udržuje v čistote. Pred opustením triedy každý žiak urobí vo svojom okolí poriadok. Odpadky odhodí do odpadového koša a vyloží stoličku na lavicu.
- Úmyselné poškodenie školského majetku sa dá k úhrade zákonnému zástupcovi žiaka. Na vlastné náklady musia uviesť poškodenú vec do pôvodného stavu.
- Cez prestávku chodia určení žiaci pre pomôcky.
- Ak majú žiaci vyučovanie v odborných učebniach, vezmú si potrebné veci a disciplinovane sa po zazvonení v sprievode učiteľa presunú.
- Žiak má vystupovať voči dospelým slušne (voči pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom), ako aj voči spolužiakom.
- Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom.
Správanie sa žiakov v školskej jedálni
Žiak
- Do školskej jedálne prichádzajú žiaci zo ŠK pod dozorom vychovávateľky kľudne, disciplinovane a usporiadane.
- Žiaci, ktorí prichádzajú do jedálne si umyjú ruky mydlom.
- Čakajú v rade. nepredbiehajú sa a správajú sa ticho.
- Rešpektujú dozor konajúcich učiteľov.
- pri výdajnom okienku si žiak berie podnos, tanier a príbor. Pomaly vychádza na určené voľné miesto, ihneď si sadne a obeduje. Na stoličke sa nehojdá, nerozpráva, zje celý obed.
- Po naobedovaní hneď vstane, zasunie stoličku a odnáša podnos s použitým tanierom a príborom k prijímaciemu okienku.
- Zo školskej jedálne odchádza východom a nezdržuje sa v jedálni.
- Žiaci, ktorí nebudú dodržiavať tento školský poriadok v jedálni, alebo včas nezaplatia stravné, budú zo stravovania vylúčení.
- Pedagogický dozor v ŠJ vykonávajú vychovávateľky ŠK a učitelia. Dbajú na dodržiavanie tohto poriadku všetkými stravníkmi.
Odchod žiakov zo školy
- Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa.
- Po ukončení vyučovania upraví triedu, vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane pod dozorom vyučujúceho sa presunie do priestorov šatne, kde sa prezuje, oblečie a opúšťa školskú budovu.
- Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru v budove a areáli školy nie je dovolené.
- V učebniach po ukončení vyučovania nesmie žiak ponechať prezuvky, pomôcky, ani žiadne iné svoje osobné veci.
- Zo školského klubu detí môže žiak skôr odísť len na písomné požiadanie rodiča.
- Zo školskej akcie môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby zabezpečovalo neohrozený návrat žiakov domov.
- Žiakom je zakázané svojvoľne opustiť budovu školy!
- Na lekárske ošetrenie bude žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu rodičov.
Iné povinnosti žiaka
- Všetky písomnosti a potvrdenia žiak vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa.
- Ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia. Po preverení straty uhradí poistenému žiakovi škodu poisťovňa.
- Žiak je povinný chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov, žiakom sú zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé – fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie omamných látok. Ak budú žiaci pristihnutí pri vyššie spomenutých zakázaných činnostiach v škole i mimo nej, bude im navrhnutá znížená známka zo správania.
Práva a povinnosti týždenníkov
Týždenníci sú dvaja a ich mená zapíše triedny učiteľ do triednej knihy.
- Pred vyučovaním a počas prestávok sa starajú o čistotu tabule, zodpovedajú za kriedu, špongiu, vyvetranú triedu a udržujú ju v čistote. Prinášajú a odnášajú učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
- Ak do piatich minút nepríde do triedy vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.
- Majú právo upozorniť vyučujúceho na chýbajúci zápis v triednej knihe. Hlásia neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny.
- Pri odchode z triedy majú zodpovednosť za čistotu v triede (zotretá tabuľa), zatvorenie okien, zhasnuté svetlo.
- Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu v čistote. V prípade znečistenia triedy spôsobom nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe a podobne triedny učiteľ raz mesačne zabezpečí odstránenie znečistenia žiakmi triedy.
V. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
- Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
- Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
- V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
- Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci určený ako zdravotník žiakovi prvú pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo onemocnenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo onemocnení informuje zákonného zástupcu žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistil, do knihy úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa záznam o úraze.
- Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá vyučujúci v triede. Počas pobytu žiakov v škole a na akciách organizovaných školou zodpovedajú za bezpečnosť dozor konajúci učitelia.
- Všetci žiaci sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov.
VI. Oslovenie, pozdravy, komunikácia
V škole musia vládnuť mravy, lebo ako vraví Seneca: „Najprv sa uč mravom, lebo múdrosti sa ťažko učí bez mravnosti“.
- Žiak oslovuje všetkých zamestnancov titulom pán – pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého zamestnanca školy („Dobré ráno, Dobrý deň,“ ...).
- Žiaci zdravia vyučujúceho na začiatku hodiny tak, že vstanú. Ak príde do triedy iný vyučujúci alebo iná dospelá osoba, postavia sa. Pri odchode sa tak isto postavia. Sadajú si na pokyn vyučujúceho. Na hodinách TV, VV, praktických cvičení a písaní kontrolných prác nevstávajú.
- Žiak zdraví zamestnancov školy aj pri stretnutí mimo školy.
- Žiak sa správa k spolužiakom priateľsky, oslovuje ich krstným menom.
- Žiak nepoužíva vulgárne výrazy a nebije sa.
- Vysmievanie, urážanie, nadradenosť a fyzické ubližovanie spolužiakovi sa považuje za šikanovanie.
- Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie VPŠ.
VII. Výchovné opatrenia
V škole musí vládnuť disciplína, lebo škola bez disciplíny je ako mlyn bez vody.
Porušenie každého bodu VPŠ je priestupkom a výchovným problémom žiaka. Vyučujúci, pri ktorom sa žiak priestupku dopustil, oznámi priestupok cestou žiackej knižky rodičom a oboznámi s tým triedneho učiteľa. Pri opakovaných priestupkoch písomne pozýva triedny učiteľ zákonných zástupcov žiaka k riešeniu výchovných problémov.
Ak sa žiak znovu opakovane dopúšťa priestupkov, je predvolaný pred riaditeľa školy spolu so zákonným zástupcom.
Ak sa žiak dopustí závažného priestupku, môže dostať riaditeľské pokarhanie v priebehu školského roka.
Pri udeľovaní výchovných opatrení sa postupuje podľa Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu základných škôl vydaných MŠ SR.
-
Pochvaly a iné ocenenia
Udeľujú sa za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Pochvaly a pokarhania sa udeľujú ústne alebo písomne.
Žiakovi môže byť udelené:
- pochvala od vyučujúceho do klasifikačného záznamu
- pochvala od vyučujúceho do žiackej knižky
- pochvala od triedneho učiteľa pred kolektívom
- pochvala od riaditeľa školy pred kolektívom
- diplom, pochvalné uznanie
- po schválení rodičovskou radou vecná odmena.
Pochvala od triedneho učiteľa
- za výborný prospech – priemer do 1,5
- za výbornú dochádzku – 0 vymeškaných hodín
- za reprezentáciu školy
- za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností
Pochvala od riaditeľa školy
- za výborný prospech – priemer do 1,0
- za výbornú reprezentáciu školy vo vyšších kolách súťaží a olympiád
- za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou.
-
Opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov
Ukladajú sa žiakom za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Tieto opatrenia predchádzajú spravidla zníženiu stupňa zo správania. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
- zápis do klasifikačného záznamu (KZ) a zápis do žiackej knižky (ŽK),
- napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa,
- pokarhanie od riaditeľa školy.
A. Napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa (TU):
- za 3 zápisy v klasifikačnom zázname (žiackej knižke) alebo ústnu sťažnosť učiteľov prednesú na pedagogickej rade (zabúdanie ŽK, učebných pomôcok, na vyučovanie chodí nepripravený, nemá domácu úlohu, vyrušuje na vyučovaní, je nedisciplinovaný na prestávkach, neplnenie príkazov),
- za nevhodnú úpravu zovňajšku,
- za neprezúvanie sa v priestoroch školy,
- za neplnenie povinnosti týždenníkov,
- za iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo žiackym kolektívom,
- za neskoré neodôvodnené príchody na vyučovanie,
- za 1-2 neospravedlnené hodiny
sa dáva v priebehu školského roka cestou ŽK.
Napomenutie alebo pokarhanie TU môže byť žiakovi udelené aj počas školského roka, nie iba za hodnotiace obdobie.
Ak sa žiak voči VPŠ uvedeným spôsobom previnil viacnásobne, dôsledkom je prísnejšie výchovné opatrenie.
B. Pokarhanie od riaditeľa školy:
- za neospravedlnenú absenciu za menej ako 6 hodín,
- za podvádzanie a klamstvo,
- za opakované neslušné správanie,
- za 6 a viac zápisov v klasifikačnom zázname,
- za opakujúce sa priestupky uvedené pri pokarhaní TU,
- za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia (podľa závažnosti),
- za prinášanie zakázaných predmetov do školy,
Riaditeľka školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní na pedagogickej rade. Pokarhanie sa udeľujú pred kolektívom triedy.
O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka.
C. Hodnotenie a klasifikácia správania
Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania j dodržiavanie pravidiel správania a vnútorného poriadku školy počas klasifikačného obdobia. Správanie žiaka sa klasifikuje so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:
1. Stupeň 1 (veľmi dobré):
Žiak uvedomene dodržiava školský poriadok a ustanovenia vnútorného poriadku školy. Ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.
2. Stupeň 2 (uspokojivé):
a) za neospravedlnenú absenciu od 6 do 12 hodín,
b) za prinášanie predmetov ohrozujúcich zdravie žiakov a učiteľov do školy alebo na činnosti
organizované školou,
c) za krádež,
d) za fajčenie, konzumáciu alkoholických nápojov a iných druhov toxických látok v školských priestoroch a na školských akciách,
e) za závažné podvádzanie a klamstvo,
f) za úmyselné ublíženie na zdraví,
g) za šikovanie a vydieranie,
h) za vandalizmus,
i) za prejavy rasovej neznášanlivosti, za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči
zamestnancom školy,
j) za úmyselné poškodzovanie majetku školy (podľa závažnosti),
k) za opakované priestupky, za ktoré bolo už udelené napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa
3. Stupeň 3 (menej uspokojivé):
a) za neospravedlnenú absenciu od 13 do 30 hodín,
b) za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené v bode 2,
c) aj po udelení pokarhania od riaditeľky školy sa dopúšťa ďalších previnení.
4. Stupeň 4 (neuspokojivé):
a) za neospravedlnenú absenciu nad 30 hodín,
b za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky,
c) za zámerné narúšanie korektných vzťahov medzi spolužiakmi,
d) za závažné previnenia ohrozujúce ostatných spolužiakov.
VIII. Postupy pri prechovávaní a užívaní drogy na škole
Človek je tvorom rozumným a byť rozumný, to znamená byť pozorovateľom a poznávateľom všetkého a podľa toho aj konať.
1. V priestoroch školy a jej okolí je zakázané fajčiť, požívať alkohol. Pri porušení VPŠ v tomto sa žiak zúčastní pohovoru u riaditeľky školy spolu s rodičom a bude mu znížená známka zo správania.
2. V priestoroch školy je zakázané prechovávanie omamných látok, psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov. Žiak, ktorý preruší VPŠ v tomto bode, alebo žiak, ktorý bude zvádzať iného žiaka na zneužívanie akejkoľvek návykovej látky – vrátane cigariet, alkoholu, zúčastní sa pohovoru u riaditeľa školy spolu s rodičom a bude nahlásený na polícii, na Krajský úrad sociálnych vecí a rodiny v Trnave, zriaďovateľovi a bude mu znížená známka zo správania.
IX. Opatrenie proti neoprávnenému používaniu mobilných telefónov
V prípade, že žiak bez dovolenia použije mobilný telefón počas vyučovania, dopúšťa sa porušenia školského poriadku a o danej skutočnosti bude ihneď telefonicky informovaný zákonný zástupca žiaka. Pri opakovanom porušení zákazu používania mobilného telefónu počas vyučovania bude žiakovi uložené niektoré z výchovných opatrení.
K tomuto školskému poriadku je možné prijať návrhy na zmeny počas školského roka formou dodatkov, ktoré budú prerokované a schválené pedagogickou radou.
X. Postupy pri prejavoch šikanovania
Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.
Charakteristika šikanovania
Za šikanovanie považujeme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozovanie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.
1. Podstatnými znakmi šikanovania sú:
* úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému
* agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov
* opakované útoky
* nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou
2. Šikanovanie sa prejavuje v priamej podobe: fyzickými útokmi, urážlivými prezývkami, nadávkami, posmechom, tvrdými príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzením vecí a pod.
Opatrenia na riešenie:
* žiak sa zúčastní pohovoru u riaditeľky školy so zákonným zástupcom
* odporučenie rodičom agresorom vyhľadať odbornú starostlivosť v zariadeniach na to určených (CVPP, PPP).
* výchovné opatrenia – pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľkou školy
* znížená známka zo správania
V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:
* odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestne príslušného DC
* oznámenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého
* oznámenie na políciu pre podozrenie, že bol spáchaný trestný čin
XI. Neprítomnosť žiaka v škole
Rodič je povinný neodkladne oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti svojho dieťaťa v škole.
V nevyhnutnom prípade môže žiaka uvoľniť z vyučovania na 1 deň triedny učiteľ na základe písomného požiadania zákonného zástupcu.
Na viac dní uvoľňuje iba riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
Ak žiak potrebuje opustiť budovu školy počas dňa, musí mať písomnú žiadosť zákonného zástupcu alebo úradný doklad.
Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno žiaka hodnotiť či klasifikovať na konci prvého, prípadne druhého polroka, riaditeľka školy určí na jeho klasifikáciu náhradný termín v súlade s Metodickým pokynom na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ. Za hodnotenie žiaka zodpovedá príslušný vyučujúci predmetu.
Ospravedlnená neprítomnosť
Za dôvod ospravedlnenej neúčasti žiaka sa v škole uznáva najmä:
a) choroba žiaka,
b) lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy,
c) mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
d) náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
e) mimoriadne udalosti v rodine žiaka,
f) účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach, prípadne v štátnej reprezentácii,
g) iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy.
* Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje zákonný zástupca.
* Škola vyžaduje lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci
odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti aj v prípade podozrenia zo záškoláctva.
* Písomné ospravedlnenie potvrdzujúce odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo
zákonný zástupca dieťaťa v škole ihneď od nástupu dieťaťa do školy.
* Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je v trvalom styku, na prenosnú
chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď riaditeľke školy.
Neospravedlnená neprítomnosť
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená.
Neospravedlnené hodiny žiakov sa budú riešiť nasledovne:
* predvolanie zákonného zástupcu do školy a hore uvedenými výchovnými opatreniami
Ak žiak bude mať neospravedlnených viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, škola to oznámi Krajskému úradu sociálnych vecí a rodiny v Trnave a zriaďovateľovi. Viac ako 15 neospravedlnených vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.
XII. Používanie odborných učební a iných školských zariadení
Poriadok pre ŠKD
I. oddelenie
1110 až 1200 oddychovo-relaxačná činnosť
1200 až 1230 obed
1230 až 1330 relaxačná činnosť
1330 až 1430 príprava na vyučovanie
1430 až 1530 záujmová činnosť
1530 až 1600 hry, odchod detí z ŠKD
II. oddelenie
1210 až 1300 oddychovo-relaxačná činnosť
1300 až 1330 obed
1330 až 1430 relaxačná činnosť
1430 až 1530 príprava na vyučovanie
1530 až 1630 záujmová činnosť
1630 až 1700 hry, odchod detí z ŠKD
Poriadok cvičnej kuchyne
- Pred odchodom do cvičnej kuchyne čakajú žiačky vyučujúcu v uvedenej triede prezlečené do pracovného odevu, s upravenými vlasmi.
- Do cvičnej kuchyne odchádzajú disciplinovane len od vedením vyučujúcej.
- Otváranie a zatváranie cvičnej kuchyne robí zásadne vyučujúca.
- Vstup do kuchyne je žiačkam povolený iba v sprievode vyučujúcej.
- Žiačky musia dodržiavať postupy pri príprave pokrmov a zásady bezpečnosti a ochrany
zdravia pri práci.
- Zachovávať pracovnú a osobnú hygienu, na odpadky používať nádobu na to určenú, ktorú
po vyprázdnení vyumývajú horúcou vodou s pridaním dezinfekčného prostriedku.
- Pri praktickom varení žiačky pracujú v skupinách, potrebné pomôcky im prideľuje
vyučujúca.
- Žiačky sú povinné šetrne a bezpečne zaobchádzať s elektrickými spotrebičmi a vodou, pričom manipuláciou s elektrickými spotrebičmi zabezpečuje len vyučujúca.
- Po skončení práce umytý riad a kuchynské náradie žiačky uložia na pôvodné miesto.
10.Vyučujúca skontroluje po skončení upratovania kuchyne pracovisko z hygienického
hľadiska.
Poriadok učebne chémie
- Žiaci vstupujú a zdržiavajú sa v učebni chémie len pod dozorom vyučujúceho.
- Chemické potreby a chemikálie môžu donášať z kabinetu chémie iba za dozoru učiteľa, ktorý dbá na dodržiavanie bezpečnostných zásad.
- So žieravinami alebo jedovatými látkami pracuje výlučne učiteľ.
- Žiaci musia byť oboznámení s bezpečnostnými predpismi a s poskytovaním prvej pomoci pri poleptaní žieravinami.
- Učebňa chémie musí byť vždy riadne uzamknutá, ak v nej neprebieha vyučovanie.
- Pred odchodom z učebne dbá učiteľ na to, aby si každý žiak upratal miesto, zasunul stoličku a po poslednej vyučovacej hodine popoludní vyložil stoličku na stôl.
- So zariadením v učebni a pomôckami žiaci pracujú šetrne a podľa pokynov vyučujúceho.
Poriadok učebne fyziky
- Žiaci vstupujú do učebne pod dozorom vyučujúceho a zdržiavajú sa v nej iba v jeho
prítomnosti.
- Žiaci sa nedotýkajú elektrického zariadenia, nemanipulujú s rozvodňou elektrického prúdu.
- Učebné pomôcky v učebni používajú iba na pokyn vyučujúceho.
- Počas pokusov laboratórnych prác je žiak povinný zaobchádzať presne podľa pokynov
vyučujúceho.
- So zariadením učebne, pomôckami a prístrojmi je žiak povinný zaobchádzať presne podľa pokynov vyučujúceho.
- Poškodené zariadenie, prípadne poškodené pomôcky zavinené žiakom úmyselne je povinný
žiak – zákonný zástupca uhradiť.
- Žiaci musia byť oboznámení s bezpečnostnými zásadami a tieto musia prísne dodržiavať.
- Učebňa fyziky musí byť vždy riadne uzamknutá ak v nej neprebieha vyučovanie.
- Pred odchodom z učebne učiteľ dbá na to, aby si každý žiak upratal miesto, zasunul stoličku
a po poslednej vyučovacej hodine stoličku vyložil na stôl.
Poriadok pre telocvičňu
- Na hodinu telesnej výchovy (TV) čakajú žiaci vyučujúceho v dvojiciach.
- Do telocvične odchádzajú žiaci v dvojiciach, disciplinovane pod vedením vyučujúceho.
- Otváranie a zatváranie dverí do telocvične robí zásadne príslušný vyučujúci.
- Vstup do telocvične je zásadne povolený iba v sprievode vyučujúceho v predpísanom úbore.
- Potrebné telocvičné náradie vydáva zásadne príslušný vyučujúci. Bez povolenia vyučujúceho nemajú žiaci prístup do kabinetu telocvične.
- Pri telovýchovnom procese používajú žiaci iba tie telovýchovné náčinia, ktoré sú potrebné k danej činnosti, zachádzajú s nimi bezpečne a opatrne a prípadné poškodenia oznámia ihneď vyučujúcemu.
- Žiaci pri telovýchovnom procese majú určené svoje stanovište, ktoré nemôžu bez povolenia vyučujúceho opustiť. Nesmú vyliezať na iné náradie, s ktorými nesúvisí ich činnosť aby nedošlo k úrazu.
- Žiaci sú oboznámení s dopomocou a záchranou pri jednotlivých prvkoch a musia ich bezpečne robiť.
- Úmyselné poškodenie telovýchovného zariadenia a náčinia musí žiak – zákonný zástupca nahradiť.
- Všetky presuny na cvičište robia žiaci pod vedením vyučujúceho a musia pri tom dodržiavať bezpečnostné predpisy.
- Telovýchovné náčinie odovzdajú na to určení žiaci vyučujúcemu.
- K osobnej hygiene používajú žiaci svoj uterák a mydlo a v sprchách dbajú na svoju bezpečnosť. Sprchovať sa musia len s vedomím vyučujúceho.
- Telocvičňa musí byť vždy riadne uzamknutá ak v nej neprebieha vyučovanie.
- Žiaci odchádzajú z telocvične opäť v dvojiciach pod vedením príslušného vyučujúceho.
- Každý žiak, ktorý si zapožičia telovýchovný materiál sa musí zapísať do príslušnej knihy „Vypožičané“.
- Oslobodení žiaci z TV ak majú o tom potvrdenie od príslušného pediatra sa na TV procese tiež zúčastňujú.
XIII. Individuálne štúdium, štúdium v zahraničí
Na požiadanie zákonného zástupcu žiaka so zdravotných dôvodov doložených príslušným potvrdením, môže riaditeľka školy povoliť žiakovi individuálny študijný plán alebo študijnú úľavy.
Pokiaľ žiak spolu s rodinou dlhší čas žije v zahraničí, môže riaditeľka školy vyhovieť žiadosti zákonného zástupcu žiaka a povoliť štúdium žiaka na škole obdobného typu v zahraničí. Riaditeľka školy na základe rozhodnutia o povolení plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia SR stanoví, z ktorých predmetov bude musieť žiak na konci školského roka vykonať rozdielové skúšky. Určí tiež ich záväzné termíny.
XIV. Práva a povinnosti zákonných zástupcov
Zákonný zástupca žiaka má právo
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy alebo školského zariadenia
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy
- byť prítomní na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne spôsobil
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa zákona
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Dôvody neprítomnosti dieťa doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom. Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, náhla prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
- Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni zákonný zástupca žiaka predloží potvrdenie od lekára.
XV. Povinnosti prevádzkových zamestnancov
Povinnosti upratovačky
- pracovná doba upratovačky ráno je od 630 do 1030 hod, popoludní od 1300 do 1700 hod.
- udržiava školské priestory v čistote, v náležitom poriadku tak, aby sa zdravie žiakov a učiteľov čo najviac chránilo
- v čase od 705 do 725 hod vykonáva dozor pred začiatkom vyučovania, dbá na prezúvanie žiakov, prípravu vecí na vyučovanie a správanie žiakov
- sleduje správanie žiakov s cieľom zamedziť, prípadne odhaliť sociálno-patologické javy v správaní žiakov, napr. šikanovanie žiakov, fajčenie, prechovávanie drog a pod.
- pri akomkoľvek podozrení na šikanovanie upozorní ktoréhokoľvek pedagogického pracovníka, ktorý je povinný ďalej postúpiť vec triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi a vedeniu školy
- robí bežné a veľké upratovanie školskej budovy
Bežné upratovanie
- raz denne po odchode žiakov utrieť vlhkou handrou lavice zvnútra a navlhko poutiera podlahy všetkých miestností
- podlahy záchodov umyje s dezinfekčným prostriedkom, umyje záchody kľučky a rukoväte splachovačov, prepláchne žľaby pisoárov, vydrhne rohože, utrie prach z okenných rámov, zo všetkého zariadenia aj z výhrevných telies a všetky miestnosti riadne vyvetrá
- 2x denne stiera chodby, schodište a schody vlhkou handrou namočenej do teplej vody s čistiacim prostriedkom a to po začatí vyučovania a po odchode žiakov, upratuje aj telocvičňu, jedáleň a kabinety (po dohode s vedúcimi kabinetov)
- 1x za týždeň umyje olejové nátery alebo obkladačky v záchode, 1x za 14 dní ometie steny učební a ostatných miestností, urobí dezinfekciu v umyvárňach, utrie prach z osvetľovacích telies, skríň a poličiek
Veľké upratovanie
- 2x do roka očistí všetky okná a okenné rámy zvonku a zvnútra, prípadne vrátane ich rozobratia a zloženia a umyje všetky dvere
Pracovné činnosti
- vykonáva domovnícke práce vrátane drobnej údržby (výmena žiarovky, dozor pri používaní spoločných priestorov, udržiavanie čistoty a poriadku vo zverenom priestore a objekte
- kontroluje a zamyká učebne a školu po skončení vyučovania
- plní mimoriadne úlohy, ktorými ju poverí riaditeľka školy
- ťažké komplexné upratovanie po maliaroch, murároch a pod. s použitím mech. upratovacích strojov
- zametanie chodníkov, v zime odhŕňanie a posýpanie chodníkov
- telefonicky je napojená na školský alarm, v prípade spustenia alarmu sa bezodkladne dostaví do objektu školy a ihneď telefonicky informuje riaditeľku školy.
Povinnosti školníka, kuriča a záhradníka
- pracovná doba školníka je od 630 do 1430 hod, vo vykurovacom období je pohyblivá
- v čase od 700 do 735 vykonáva dozor pri hlavnom vchode do budovy
- sleduje správanie žiakov s cieľom zamedziť, prípadne odhaliť sociálno-patologické
javy v správaní žiakov, napr. šikanovanie žiakov, fajčenie, prechovávanie drog a pod.
- pri akomkoľvek podozrení na šikanovanie upozorní ktoréhokoľvek pedagogického
pracovníka, ktorý je povinný ďalej postúpiť vec triednemu učiteľovi, výchovnému
poradcovi a vedeniu školy
Povinnosti kuriča
- dbá aby školské miestnosti, ktoré určí riaditeľka školy boli včas a riadne vykúrené na požadovanú teplotu stanovenú príslušnými predpismi a to nie len vo vyučovacích dňoch ale aj v prípade potreby
- v nevyhnutnom rozsahu aj počas víkendov a v dňoch pracovného pokoja
- je povinný šetriť palivom
- je povinný dodržiavať bezpečnostné pokyny
- vykonáva všetky práce spojené s kúrením, nastavuje radiátory
- stará sa a udržuje v poriadku priestory mu zverené
- v platnosti zostávajú aj všetky platné činnosti podľa katalógu pracovnej činnosti
- podporuje podľa pokynov riaditeľky školy hladkú prevádzku školy a stará sa iniciatívne o to, aby sa prevádzka nenarušila. V rámci tejto starostlivosti je povinný vykonávať najmä drobné údržbárske práce, upratovať, pomáhať udržiavať poriadok v škole
Povinnosti školníka
- zabezpečuje bezchybnú prevádzku školy, dbá aby školská budova bola v určený čas otvorená a zatvorená, aby sa učebne, v ktorých sa bude vyučovať, včas odomkli, upratali, vyvetrali, v zimnom období aj riadne vykúrili.
- robí bežné údržbárske práce
- dbá aby si žiaci očistili obuv, aby bezdôvodne nevybiehali zo školy a všade udržiavali čistotu, dbá na hygienu a čistotu budovy a priestorov školy, dbá aby dodržiavali vnútorný poriadok školy
- dbá na vodovodné, elektrické a iné zariadenia budovy, aby boli v dobrom stave
- vykonáva remeselné práce, ak ich môže vykonávať na podklade svojho vyučenia (výmena kohútikov na vodovodnom zariadení, tesnení, zámkov, školského nábytku, zasklievanie okien, atď.). Dozerá na výkon prác pri opravách (dodávateľsky), ktoré nemôže urobiť sám. Ak údržbárske práce v škole vykonávajú cudzí pracovníci vedie záznamy o príkazoch a vykonaných prácach o tom ako dlho trvali, o množstve a druhu dodaného materiálu a presvedčí sa, či údržbárske práce boli riadne vykonané
- udržiava v bezchybnom stave dielňu mu zverenú, jej zariadenia a nástroje
- čistí chodník pri vstupe do školy až do rozlohy 100m2, v zimnom období odhŕňa sneh a posýpa chodníky
- udržuje v poriadku strešnú krytinu, svetlíky, kontroluje odkvapové rúry, upozorňuje na nedostatky
- v bezchybnom stave udržuje a vyvesuje štátne zástavy
- dbá aby sa vyučovanie nerušilo pohybom nepovolaných osôb po školskej budove, nahlasuje nájdenie zabudnutých vecí u triednych učiteľov, nálezy väčšej hodnoty hlási riaditeľke školy
- mesačne zapisuje stav vodomeru, plynomeru a elektromeru
- plní mimoriadne úlohy, ktorými ho poverí riaditeľka školy
- telefonicky je napojený na školský alarm, v prípade spustenia alarmu sa bezodkladne dostaví do objektu školy a ihneď telefonicky informuje riaditeľku školy.
Povinnosti záhradníka
- pracovná doba záhradníka je od 800 do 1300 hod.
- kosenie trávnikov
- výsadba a ošetrovanie okrasných rastlín, vrátane ručnej prípravy pôdy
- úprava koreňov a nadzemných častí kríkov a stromov
- pomocné práce pri oreze drevín
- rozmetávanie priemyselných hnojív
- hrabanie trávnikov
- odstraňovanie burín zo záhonov
- polievanie trávnikov a záhonov
- zametanie chodníkov, v zime odhŕňanie a posýpanie chodníkov
- zber odpadu v areáli školy a odvoz do kontajnerov
- nosenie pošty
- plní mimoriadne úlohy, ktorými ho poverí riaditeľka školy
Povinnosti ekonóma
- je povinný vykonávať prácu osobne podľa pracovnej zmluvy, riadne plniť svoje povinnosti vyplývajúce z pracovných vzťahov a funkcie, ktorú v organizácii vykonáva v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu
- prípade potreby vykonáva niektoré činnosti podľa pokynov riaditeľky školy
- priebežne sleduje správanie žiakov s cieľom zamedziť, prípadne odhaliť sociálno-patologické javy v správaní žiakov, napr. šikanovanie žiakov, prechovávanie drog a podobne
- pri akomkoľvek podozrení na šikanovanie je povinný upozorniť ktoréhokoľvek pedagogického pracovníka na danú skutočnosť, ktorý je ďalej povinný postúpiť vec triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi a vedeniu školy
- zabezpečuje plnenie zásad a limitov čerpania rozpočtu školy stanovených nadriadenými orgánmi
- pripravuje podklady pre rozborovú činnosť vývoja jednotlivých ukazovateľov a navrhuje opatrenia z hľadiska efektívnosti nákladov prác a služieb
- vykonáva štvrťročné, polročné, ročné účtovné uzávierky
- zabezpečuje styk s peňažnými ústavmi
- zabezpečuje úhradu faktúr a ich správnu evidenciu
- zabezpečuje výber hotovosti do pokladne a vedenie pokladničnej knihy
- vyhotovuje evidenčné a štatistické hlásenia
- komplexne zabezpečuje správu majetku organizácie
- zabezpečuje údržbu a opravy technických a technologických zariadení, budov, kancelárií, tried a ich vybavenia
- pripravuje podklady pre uzatváranie hospodárskych zmlúv, sleduje ich plnenie
- zodpovedá za hospodárske prostriedky školy, zabezpečuje ich správnu evidenciu
- zabezpečuje účtovný archív v oblasti vedenia finančného účtovníctva
- vybavuje podľa pokynov riaditeľky školy korešpondenciu
- spracováva návrh pracovnej zmluvy pre novoprijatých zamestnancov, pritom sa riadi pracovnoprávnymi predpismi a pokynmi riaditeľky školy
- podľa pokynov riaditeľky školy a v zmysle platných predpisov zaraďuje zamestnancov do platovej triedy a platového stupňa, v súlade so mzdovými predpismi spracováva návrhy platových dekrétov
- zabezpečuje všetky doklady zamestnanca potrebné k vedeniu jeho osobnej a mzdovej agendy
- zodpovedá za správne a včasné spracovanie miezd zamestnancov
- likviduje nemocenské dávky, prídavky na deti, k dávkam nemocenského a sociálneho zabezpečenia vedie príslušnú agendu potrebnú na určenie výplaty jednotlivých dávok
- likviduje nároky vyplývajúce z materskej dovolenky, rodičovské príspevky, koná podľa predpisov o nemocenskom poistení zamestnancov
- vedie evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia, sleduje a spracúva predstihové konanie zamestnancom, ktorým vzniká nárok na dôchodok
- likviduje daň zo mzdy
- vedie príslušnú agendu potrebnú pre určenie dane zo mzdy
- likviduje základné mzdy, osobné príplatky a ostatné zložky mzdy v zmysle platných predpisov
- vyratúva a spracúva priemerné mzdy pre výpočet dovolenky v zmysle platných právnych predpisov
- sleduje a realizuje platové postupy zamestnancov
- sleduje poskytovanie odmien zamestnancom organizáciou
- samostatne zabezpečuje účtovnícke práce organizácie
- zabezpečuje náležitú archiváciu dokladov PaM a účtovných dokladov.
XVI. Práva a povinnosti pedagogických pracovníkov
Učiteľ má právo
- podieľať sa na rozhodovaní o zásadných otázkach pedagogicko-organizačného zabezpečenia chodu školy. Dávať návrhy pri tvorbe plánu práce školy, PK, výchovného poradenstva a iných pedagogických dokumentov
- podávať návrhy na zlepšenie organizácie výchovno-vzdelávacej práce a materiálneho zabezpečenia školy
- na ochranu svojho zdravia a zabezpečenie primeraných pracovných podmienok
- združovať sa v profesijných, záujmových a odborových organizáciách
- na ochranu svojich opodstatnených požiadaviek odborovou organizáciou
- tvorivo inovovať výchovno-vzdelávací proces, dávať návrhy na tvorbu školského vzdelávacieho programu
- učiteľ má právo navrhovať výchovné opatrenia, znížené známky zo správania a komisionálne a očakávať, že žiaci budú rešpektovať pravidlá spoločenského správania a školského poriadku školy
- veriť a očakávať, že rodičia podporia pozitívnu snahu školy
- očakávať priaznivé podmienky pre svoju prácu
- tvorivo inovovať vyučovací proces
- pri vysokej absencii žiaka na vyučovacích hodinách požiadať o vykonanie komisionálnej skúšky
Učiteľ je povinný
- každý pedagogický pracovník dôsledne dodržiava práva dieťaťa
- dôsledne plní úlohy vyplývajúce z jeho pracovnej náplne
- včas nastupuje na vyučovaciu hodinu, včas končí
- nenosí na vyučovacie hodiny mobilný telefón a kávu
- nepreťažuje žiakov nadmernými požiadavkami
- nedáva žiakom písomné úlohy na prázdniny
- využíva dostupné učebné pomôcky, ktoré si pripraví v dostatočnom časovom predstihu
- dbá na ochranu majetku školy
- pri rokovaní s rodičmi rešpektuje osobnosť rodiča, nepopiera mu jeho práva a rozhovor vedie v duchu spolupráce
- uvoľňuje žiaka z vyučovania na maximálne 2 dni
- po príchode do školy sa zapíše do knihy príchodov a pozrie si zastupovanie. Pri odchode zo školy si zapisuje čas odchodu.
- triednu knihu a klasifikačný záznam odnáša po každej vyučovacej hodine do zborovne na určené miesto
- zápisy o učive a o neprítomnosti žiakov robí na každej vyučovacej hodine
- po skončení poslednej vyučovacej hodiny skontroluje poriadok v triede. Na prvom stupni odovzdá žiakov vychovávateľke, resp. odvedie k východu školy. Na druhom stupni učiteľ, ktorý mal poslednú vyučovaciu hodinu vyprevadí žiakov k východu z budovy.
- na vyučovanie sa zodpovedne pripravuje. V prípade veľkých nedostatkov budú nariadené písomné prípravy. Rozsah individuálnych príprav zodpovedá dĺžke praxe, náročnosti učiva a podobne.
- okrem učebníc a učebných textov používa na vyučovaní aj iné učebnice a knihy, ktoré rozvíjajú vzdelanostnú úroveň žiakov a súvisia s učebnými osnovami
- učebné pomôcky na vyučovanie si pripraví včas
- vedie žiakov k správnemu vzťahu k spoločnému vlastníctvu a k jeho ochrane
- každý učiteľ je povinný kontrolovať úpravu zošitov, zaobchádzanie s učebnicami, zovňajšok žiaka
- všíma si zdravotný stav žiakov, pozoruje zmeny v správaní, vštepuje im návyky kultúrneho stolovania a kultúrneho spôsobu života
- dôsledne sleduje správanie žiakov, zabezpečuje prevenciu proti šikanovaniu a iným sociálno-patologickým javom
- podporuje rozvoj záujmovej činnosti žiakov a podľa svojich možností ju vedie
- učí žiakov zachovávať pravidlá bezpečnosti práce, bezpečnosti dopravy a ochrany životného prostredia
- dbá na bezpečnosť žiakov, zodpovedá za ich zdravie v priestoroch školy
- spolupracuje s rodičmi žiakov
- nepoužíva telesné tresty ani nevhodné verbálne tresty (kričanie, nadávky,...)
- je povinný na požiadanie zastupovať neprítomných pracovníkov a v prípade naliehavých prác na škole pomôcť pri ich zabezpečovaní
- každý učiteľ pracuje podľa zadelenia v predmetových komisiách a v metodickom združení. V priestoroch školy nefajčí a nepoužíva alkohol.
- vo svojom konaní musí postupovať rozvážne, nie unáhlene a nerozmyslene. Musí dbať aby sa nepoškodilo dobré meno učiteľa a školy. Nepoužíva vulgárne výrazy, stmeľuje pedagogický kolektív. Svojim konaním a rozhodovaním, vyjadrovaním a správaním nenarúša medziľudské vzťahy, ani pracovnú atmosféru školy.
- plní mimoriadne úlohy, ktorými ho poverí riaditeľka školy
- dodržuje pracovný čas, stanovený zákonníkom práce, pokiaľ tento nebol kolektívnou zmluvou upravený inak
- neupiera žiakom právo na vzdelávanie vyhadzovaním z triedy ani iným vylučovaním z určitých činností
- dáva žiakom priestor na vyjadrenie svojich názorov, postojov a vlastnej tvorivosti
- dbá na dodržiavanie práva na ochranu súkromia, cti a povesti žiaka
- bezodkladne uskutočňuje opatrenia pri zistení šikanovania alebo jeho náznakoch
- učiteľ včas a vhodným spôsobom hodnotí výkon žiaka a umožňuje mu právo na informácie
- pri hodnotení a klasifikácii dodržiava MP na hodnotenie a klasifikáciu
- v plnej miere dodržuje zákon o ochrane osobných údajov
- vo vymedzenom čase a priestore čo najzodpovednejšie vykonáva dozor nad žiakmi
- svoju neprítomnosť na pracovisku ohlási vedeniu školy bezodkladne
- OČR predloží alebo doručí do 3 dní a ukončenie neprítomnosti ohlási vedeniu školy deň vopred
- je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach súvisiacich s výkonom zamestnania
Riaditeľka školy
- usmerňuje a riadi prácu v škole (všetkých zamestnancov školy)
- usmerňuje a riadi odborné vzdelávanie učiteľov
- spolupracuje so ZO OZ PšaV v škole a koordinuje spoločné úlohy
- spolupracuje s výborom ZR a s RADOU ŠKOLY
- spracováva plánovaciu dokumentáciu školy a usmerňuje všetku administratívnu prácu na škole
- zabezpečuje a kontroluje plnenie hlavných úloh školy a dbá na dodržiavanie pracovného poriadku a disciplíny
- pripravuje program zasadnutia vedenia školy
- spolupracuje s MÚ
- zúčastňuje sa porád a inštruktáží riaditeľov škôl
- kontroluje odbornú úroveň všetkých predmetov
- usmerňuje prácu učiteľov I. a II. stupňa a MZ, výchovných predmetov, telesnej výchovy, prírodovedných predmetov
- navrhuje úväzky učiteľom a schvaľuje rozvrh hodín pre jednotlivé triedy
- zabezpečuje v škole úlohy CO
- kontroluje plnenie úloh Ochrana človeka a prírody a dopravnej výchovy – Správaj sa normálne
- koordinuje záujmovú činnosť na škole
- kontroluje plnenie tematických úloh
- kontroluje dokumentáciu triednych učiteľov
- dbá aby boli akcie v škole zladené s jednotlivým plánom schôdzí, porád a akcií
- dbá aby boli dodržiavané zásady o plynulej práci školy
- navrhuje učiteľov na vyznamenanie a finančné odmeny
- spolupracuje s miestnymi školami a školami v okrese
- kontroluje dodržiavanie vnútorného poriadku, predpisov BOZ a požiarno-bezpečnostného štatútu
- dbá o estetickú výzdobu v triedach a objekte školy
- je koordinátorom pre školské slávnosti
- kontroluje písomné prebierky a didaktické testy vo vybraných ročníkoch II. stupňa
- sleduje došlé Zvesti, Zbierky zákonov, odbornú literatúru, ... informuje o nich PR
- organizačne zabezpečuje komisionálne preskúšanie, opravné skúšky a externé skúšky
- spracúva hodnotenie výchovno-vyučovacích výsledkov v jednotlivých klasifikačných obdobiach.
Zástupca riaditeľky
Úzko spolupracuje s riaditeľkou školy, ktorej je zodpovedný za stav vo výchovno-vzdelávacej práci v pridelených predmetoch, Zodpovedá za plnenie úloh prevádzkovými zamestnancami a zamestnancami školskej jedálne za pridelené hospodárske a administratívne úlohy.
V prípade neprítomnosti riaditeľky školy ju v plnej miere zastupuje.
- kontroluje odbornú úroveň vyučovacieho procesu na II. stupni
- usmerňuje prácu
- usmerňuje prácu prevádzkových zamestnancov školy a zamestnancov školskej jedálne
- koordinuje zostavenie rozvrhu hodín pre jednotlivé triedy
- spracúva určené tabuľkové podklady k hodnoteniam
- kontroluje triednu dokumentáciu
- kontroluje písomné testy a previerky
- zabezpečuje evidenciu súťaží žiakov
- zabezpečuje v škole úlohy BOZ a úlohy požiarnej ochrany
- plní mimoriadne úlohy, ktorými ho poverí riaditeľka školy.
XVII. Záver
Triedni učitelia sú povinní oboznámiť žiakov a ich zákonných zástupcov s Vnútorným poriadkom školy.
Zmeny a dodatky Vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy.
Schválené pedagogickou radou dňa: ................................
Mgr. Mária Valjentová
riaditeľka školy