Výroba keramiky patrí k najstarším tradičným slovenským remeslám. Palením hliny sa od dávnych dôb vyrábali rôzne druhy kuchynského riadu a pomôcok do domácnosti. V súčasnosti sa z keramiky, resp. majoliky tvorí mnoho úžitkových aj okrasných predmetov od džbánov, pohárov, tanierov, šálok a hrnčekov, misiek, zvončekov, váz...
Asi najznámejšou formou keramiky je majolika, inak zvaná fajansa, alebo džbánkárska výroba. Jej charakteristickým znamerním je tzv. glazúra, teda polveda, ktorá po vypálení vytvorí na výrobku tenkú sklovitú vrstvu.
Jednou z najznámejších slovenských majolických deilní nájdeme v meste Modra. Jej začiatky siahajú až do roku 1883, kedy bolo v Modre založené Keramicko-priemyselné učilište.
S týmto remeslom sa dňa 15. 11. 2024 mali možnosť podrobnejšie oboznámiť aj žiaci ôsmeho a deviateho ročníka v rámci exkurzie z techniky. Pozreli si krátke video o histórii, prezreli si dielne, videli majstra pracovať na hrnčiarskom kruhu, pričom si sami mohli prácu s kruhom vyskúšať a v závere každý zo žiakov (i učiteľov) dostal možnosť vybrať si jeden z výrobkov (prvýkrát vypálený) a farbami ho dotvoriť. Spomínané výrobky dielňa vypáli a žiakom pošle, aby mali peknú pamiatku.
Veríme, že sa žiaci dozvedeli mnoho zaujímavosti, užili si deň a že získali inakší pohľad na ručnú remeslnú prácu, ktorá, ako si mohli sami skúsiť, nie je vôbec jednoduchá.
Pred koncom exkurzie sme so žiakmi navštívili aj miestny cintorín, na ktorom sú pochovaní Ľudovít Štúr a jeho brat Karol.
Fotky z exkurzie si môžete pozrieť v albume Slovenská ľudová majolika.